Hawaii utolsó királynője
Egy kis eltitkolt, átírt történelem.
Liliʻuokalani 1838-ban született a Hawaii királyi pár második gyermekeként.
Bátyja Kalākaua örökölte a trónt, s már-már úgy látszott- boldog, gondtalan élet áll előtte, mikor bátyja váratlan halála más irányba tekerte a sors a kerekét.
1891-ben vette át az uralkodói szerepet, de sokáig nem élvezhette uralkodását. Belső viszályok zilálták szét a Hawaii "birodalmat", ezért a királynő az Amerikai Egyesült Államoktól kért segítséget. Na azok aztán ugrottak is nyomban, és segítség gyanánt a királynőt 1895-ben félreállították. Igyekezetét, hogy trónját visszaszerezze, összeesküvés vádjával "díjazták", a tárgyalás szerint 5 év börtönt és pénzbírságot kellett teljesítenie.
A börtönben végzett kényszermunka megroppantotta egészségét, s a kor társadalmi elégedetlensége miatt az amerikai bírók a börtönt házi őrizetre módosították. Így életének további részét egykori palotájának hálószobájában töltötte, ahol kézimunkával és ősi dalok komponálásával múlatta idejét.
1917-ben hunyt el, s a "kedves, aranyos" amerikaiak igyekeztek még az emlékét is kitörölni. Történelmükben a Hawaii szigetek szinte mindig is az Egyesült Államokhoz tartozott, pedig hivatalosan ez csak 1959 óta igaz. Hawaii státusza még 1941. december 7.-én is tisztázatlan volt, amikor a Japán flotta megtámadta az egyik szigeten kialakított Pearl Harbor-i haditámaszpontot.
A szigeteket (vagyis előbb a fő szigetet) 1773-ban egyébként James Cook tette számunkra is ismertté, s megbízója (Lord Sandwich) tiszteletére nevezte el Sandwich-szigeteknek. Cook kapitány rendkívül eszes, tapasztalt hajós volt, de mélyen megvetette az őslakosokat. Nem számolt a helyi törzs szokásaival, nem ismerte isteneiket. Így történhetett, hogy előbb Lono isten reinkarnációjaként imádták, tisztelték, aztán egy félreértés miatt ellenségnek állították be. Fejét levágták, testét feldarabolták. Maradványait 1779-ben csak nagy küzdelmek árán sikerült a flottának visszaszereznie.
Az utolsó képen a királynő egy úriemberrel látható. Majd Róla is mesélek. Nem sokára.